Volvo XC90 alloy wheel 8-spoke 21 inches 9.0x21 ET 38.5 31445015
Prices incl. VAT plus shipping costs
Available, delivery time approx. 1-3 business days
- Genuine Volvo alloy wheel 31445015
- Elegant 8-spoke design in 21 inches
- Recommended tire size 275/40 R21 107Y XL VOL
Give your Volvo XC90 a personal touch with original Volvo alloy wheels and customize the look of your vehicle to suit your preferences. The elegant 8-spoke design in 21 inches gives the Volvo XC90 a powerful and elegant look and blends in perfectly with the exterior design of the XC90. Volvo recommends the following tire size for this 21-inch alloy wheel: 275/40 R 21 107 Y XL VOL.
In the Volvo manufacturer certificates, you will find all permissible wheel/tire combinations for your Volvo XC90.
Suitable for:
- XC90 (from 2016)
- If your XC90 has factory-fitted tires wider than 235 mm, wheel arch extensions are required
Note:
When changing to a new tire size, new software must be loaded to adjust the speedometer and steering gear to the new tire size.
| Model: | XC90 (16-) |
| Engine code: | All engines |
| Transmission: | All transmissions |
| Driver position: | All driver positions |
| Wheel size: | 9,0 x 21" |
| Color: | (965) Silver |
| Offset: | 38,5 mm |
| Compatible with snow chains: | No |
| Weight: | 17,00 kg |
Hersteller / Importeur:
Volvo Car Corporation
Unternehmenssitz: Assar Gabrielssons Väg, SE-405 31 Göteborg, Schweden
Handelsregisternummer: 556074-3089
USt.-IdNr. (SE): 556074308901

XC90 (16-)

V60CC (19-), V90CC, XC60 (18-)

XC60 (18-)

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V90 (17-), C40 / EC40 (22-), EX30, EX30CC, EX60, EX60CC, XC40 / EX40, XC60 (18-), XC90 (16-), EX90

XC90 (16-)

C40 / EC40, XC40 / EX40 (18-)

XC60 (18-)

C40, S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, XC40, XC60 (18-), XC90 (16-)

XC90 (16-)

S90 (17-), V90 (17-), V90CC, XC60 (18-)

S90 (17-), V90 (17-), V90CC, XC60 (18-)

S60 (19-), V60 (19-), V60CC (19-)

S60 (19-), V60 (19-), V60CC (19-)






























