Volvo XC90 alloy wheel 5-spoke 20 inches 9.0x20 ET 38.5 31406714
Prices incl. VAT plus shipping costs
Available, delivery time approx. 1-3 business days
- Genuine Volvo alloy wheel 31406714
- Powerful 5-spoke design in 20 inches
- Recommended tire size 275/45 R20 110V XL VOL
Add your own personal touch to your Volvo XC90 with original Volvo alloy wheels and customize the look of your vehicle to suit your preferences. The sporty 5-spoke design in 20 inches gives the Volvo XC90 a powerful and elegant look, blending seamlessly with the exterior design of the XC90. Volvo recommends the following tire size for these 20-inch alloy wheels: 275/45 R 20 110 V XL VOL.
In the Volvo manufacturer certificates, you will find all approved wheel/tire combinations for your Volvo XC90.
Suitable for:
- XC90 (from 2016)
- If your XC90 has factory-fitted tires wider than 235 mm, wheel arch extensions are required
Note:
When changing to a new tire size, new software must be loaded to adjust the speedometer and steering gear to the new tire size.
| Model: | XC90 (16-) |
| Engine code: | All engines |
| Transmission: | All transmissions |
| Driver position: | All driver positions |
| Wheel size: | 9,0 x 20" |
| Color: | (968) Diamond Cut/Matt Black |
| Offset: | 38,5 mm |
| Compatible with snow chains: | No |
| Weight: | 15,40 kg |
Hersteller / Importeur:
Volvo Car Corporation
Unternehmenssitz: Assar Gabrielssons Väg, SE-405 31 Göteborg, Schweden
Handelsregisternummer: 556074-3089
USt.-IdNr. (SE): 556074308901

XC40

XC90 (16-)

XC90 (16-)

XC60 (18-)

S90 (17-), V90 (17-), V90CC, XC60 (18-)

XC90 (16-)

XC90 (16-)

C40 / EC40, XC40 / EX40 (18-)

XC90 (16-)

V90CC

V90 (17-)

S90 (17-)

XC60 (18-)

XC40, XC60 (18-)






















