Volvo XC90 alloy wheel 5 double spokes 22 inches 9.0x22 ET 38.5 31406715 31406715
Prices incl. VAT plus shipping costs
Available, delivery time approx. 1-3 business days
- Genuine Volvo alloy wheel 31406715
- Sporty 5-double-spoke design in 22 inches
- Recommended tire size 275/35 R22 104W XL VOL
Give your Volvo XC90 a personal touch with original Volvo alloy wheels and customize the look of your vehicle to suit your preferences. The sporty 5-double-spoke design in 22 inches gives the Volvo XC90 a dynamic and expressive look, while blending in stylishly with the exterior design of the XC90. Volvo recommends the following tire size for these 22-inch alloy wheels: 275/35 R 22 104 W XL VOL.
In the Volvo manufacturer certificates, you will find all approved wheel/tire combinations for your Volvo XC90.
Suitable for:
- XC90 (from 2016)
- If your XC90 has factory-fitted tires wider than 235 mm, wheel arch extensions are required
Note:
When changing to a new tire size, new software must be loaded to adjust the speedometer and steering gear to the new tire size.
| Model: | XC90 (16-) |
| Engine code: | All engines |
| Transmission: | All transmissions |
| Driver position: | All driver positions |
| Wheel size: | 9,0 x 22" |
| Color: | (968) Diamond Cut/Matt Black |
| Offset: | 38,5 mm |
| Compatible with snow chains: | No |
| Weight: | 18,30 kg |
Hersteller / Importeur:
Volvo Car Corporation
Unternehmenssitz: Assar Gabrielssons Väg, SE-405 31 Göteborg, Schweden
Handelsregisternummer: 556074-3089
USt.-IdNr. (SE): 556074308901

XC60 (18-), Polestar 1

Polestar 2

Polestar 2

S60 (19-), V60 (19-)

S60 (11-18), S60CC, S80 (07-), S90 (17-), V40 (13-), V40CC, V60 (-18), V60CC (-18), V60 (19-), V60CC (19-), V70 (08-), V90 (17-), V90CC, XC40 / EX40, XC60 (-17), XC60 (18-), XC70 (08-), XC90 (16-)

EX90

EX90

C40, S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, XC40, XC60 (18-), XC90 (16-)

S60 (11-18), V60 (-18)

S60 (11-18), V60 (-18)

XC60 (18-), XC90 (16-)

Polestar 1, Polestar 2, S60 (11-18), S60 (19-), S60CC, S80 (07-), S90 (17-), V60 (-18), V60 (19-), V60CC (-18), V60CC (19-), V70 (08-), V90 (17-), V90CC, XC40, XC60 (-17), XC60 (18-), XC70 (08-), XC90 (16-)

XC90 (16-)

XC90 (16-)

S90 (17-), V90 (17-), V90CC, XC60 (18-)

XC40, XC60 (18-)

Polestar 1, S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V90 (17-), V90CC, XC40, XC60 (18-), XC90 (16-)

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, XC60 (18-), XC90 (16-)

S60 (19-), V60 (19-), V60CC (19-), S90 (17-), V90 (17-), V90CC (17-), XC60 (18-), XC90 (16-)







































