Volvo XC60 summer wheel set 5 double-spoke design with Michelin Primacy 4 VOL 255/45 R20 105V 32333201
Prices incl. VAT plus shipping costs
Available, delivery time approx. 1-3 business days
- Developed separately for each Volvo model
- Tested under real-world conditions
- Precisely balanced and hub-centered for maximum rolling comfort
- Tire pressure monitoring via the vehicle's ABS sensors (iTPMS - indirect Tire Pressure Monitoring System)
Volvo drivers value outstanding quality and maximum driving safety. That's why all complete wheel sets offered by Volvo are balanced and tested in the same rigorous manner as in the factory. The original Volvo summer complete wheel set 32333201 impresses with its powerful-looking 20-inch rim in an attractive 5-double-spoke design. Give your Volvo XC60 a sporty and dynamic look with the 20-inch summer wheel set 32333201.
The Michelin Primacy 4 impresses with its durability and many positive driving characteristics, which it can fully exploit right up to the wear limit. Thanks to the wide longitudinal grooves in the tread, the Michelin Primacy 4 is able to disperse water from the road surface to the sides. This increases the wet grip of the tires and effectively reduces the risk of aquaplaning. Its special rubber compound not only makes the tire particularly durable, it also ensures optimum braking performance. When the tires reach their wear limit, yellow symbols become visible on the tread.
Suitable for:
- XC60 (from 2018)
Note:
The permissible wheel/tire combinations for your vehicle can be found in the manufacturer's certificates and parts certificates.
Shipping information:
To ensure safe transport of the complete wheels, they will be delivered to you on a pallet with a cover by a shipping company. The packaging material serves to protect the goods during transport and can then be returned free of charge to our branch in Bielefeld or, in accordance with regional regulations, to recycling centers. Please provide your telephone number when placing your order so that the shipping company can arrange a delivery date with you according to your preferences. For more information, please visit our "Ordering Process" information page.
| Model: | XC60 (18-) |
| Engine code: | All engines |
| Transmission: | All transmissions |
| Driver position: | All driver positions |
| Tyre Brand/Model: | Michelin Primacy 4 VOL |
| Tire width: | 255 |
| Tyre cross-section: | 45 |
| Speed category symbol: | V = 240 Km/h |
| Load-capacity index: | 105 = 925 kg |
| Fuel efficiency: | A |
| Wet grip: | A |
| External rolling noise: | 72 dB |
| Wheel size: | 8,0 x 20" |
| Color: | (455) Tech Black |
| Offset: | 52,5 mm |
| Rim part number: | 31423853 |
| Compatible with snow chains: | No |
| Weight: | 134,80 kg |
| Shipping method: | Freight shipping required (see shipping table) |
Hersteller / Importeur:
Volvo Car Corporation
Unternehmenssitz: Assar Gabrielssons Väg, SE-405 31 Göteborg, Schweden
Handelsregisternummer: 556074-3089
USt.-IdNr. (SE): 556074308901

XC60 (18-)

XC60 (18-)

XC60 (18-)

S60 (19-), V60 (19-)

XC90 (16-)

XC60 (18-)

XC90 (16-)

C30, C70 (06-), C70 Cabrio (-05), EX30, EX30 Cross Country, Polestar 1 (20-), Polestar 2 (21-), Polestar 3 (24-), S40 (04-), S60 (-09), S60 (11-18), S60 (19-), S70, S80 (-06), S80 (07-), S90 (17-), V40 (13-), V40 Cross Country, V50, V70 (-00), V70 (08-), V70 XC (-00), V70 XC (01-) / XC70 (-07), V90 (17-), V90 Cross Country, XC40 / EX40, XC60 (-17), XC60 (18-), XC70 (08-), XC90 (03-), XC90 (16-)

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, C40 / EC40, XC40 / EX40, XC60 (18-), XC90 (16-)

Polestar 2

C40 / EC40, XC40 / EX40 (18-)

XC90 (16-)

S60 (19-), V60 (19-)

C40 / EC40, S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, XC40 / EX40, XC60 (18-), XC90 (16-), ES90, EX30, EX90

XC60 (18-)

XC60 (18-)

XC60 (18-)

XC60 (18-)

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, C40 / EC40, XC40 / EX40, XC60 (18-), XC90 (16-), ES90, EX30, EX90

XC40 / EX40 (18-)

Polestar 2, S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, C40, XC40, XC60 (18-), XC90 (16-), EX30

Polestar 2, C40, S60 (11-18), S60CC (16-), S60 (19-), S80 (07-), S90 (17-), V40 (13-), V40CC, V60 (-18), V60 (19-), V60CC (-18), V70 (08-), V90 (17-), V90CC, XC40, XC60 (-17), XC60 (18-), XC70 (08-), XC90 (16-), EX30

XC90 (16-)

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, XC40, XC60 (18-), XC90 (16-)
Pfand

Polestar 1, S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V90 (17-), V90CC, XC40, XC60 (18-), XC90 (16-)

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V90 (17-), XC40, XC60 (18-), XC90 (16-), ES90, EX30, EX90

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, XC60 (18-), XC90 (16-), Polestar 1








































