Volvo XC60 alloy wheel 5 double spokes 18 inches 7.5x18 ET 50.5 31362866
Prices incl. VAT plus shipping costs
Available, delivery time approx. 1-3 business days
- Genuine Volvo alloy wheel 31362866
- Discreet 5-double-spoke design in 18 inches
- Recommended tire size 235/60 R18 107V XL VOL
Give your Volvo XC60 a personal touch with original Volvo alloy wheels and customize the look of your car to suit your preferences. The discreet 5-double-spoke design in 18 inches blends stylishly with the exterior design of the XC60. Volvo recommends the following tire size for these 18-inch alloy wheels: 235/60 R 18 107 V XL VOL.
In the Volvo manufacturer certificates, you will find all approved wheel/tire combinations for your Volvo XC60.
Suitable for:
- XC60 (from 2018)
- Without plug-in hybrid / twin engine
Note:
When changing to a new tire size, new software must be loaded to adjust the speedometer and steering gear to the new tire size.
| Model: | XC60 (18-) |
| Engine code: | All engines except plug-in hybrid / twin engine |
| Transmission: | All transmissions |
| Driver position: | All driver positions |
| Wheel size: | 7,5 x 18" |
| Color: | (965) Silver |
| Offset: | 50,5 mm |
| Weight: | 11,30 kg |
Hersteller / Importeur:
Volvo Car Corporation
Unternehmenssitz: Assar Gabrielssons Väg, SE-405 31 Göteborg, Schweden
Handelsregisternummer: 556074-3089
USt.-IdNr. (SE): 556074308901

V60CC (19-), V90CC, XC60 (18-)

S60 (19-), V60 (19-)

S90 (17-), V90 (17-)

XC40, XC60 (18-)

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, C40 / EC40, XC40 / EX40, XC60 (18-), XC90 (16-), ES90, EX90

C40 / EC40, XC40 / EX40 (18-)

S60 (19-), V60 (19-)

S60 (19-), V60 (19-)

XC60 (18-)

Polestar 1, Polestar 2, S60 (11-18), S60 (19-), S60CC, S80 (07-), S90 (17-), V60 (-18), V60 (19-), V60CC (-18), V60CC (19-), V70 (08-), V90 (17-), V90CC, XC40, XC60 (-17), XC60 (18-), XC70 (08-), XC90 (16-)

XC40

Polestar 2

XC40 / EX40 (18-)

XC60 (18-)

XC60 (18-)

XC60 (18-)

XC90 (16-)

S90 (17-), V90 (17-)

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC (17-), XC40 (19-), XC90 (16-)

































