Volvo XC40 Pure Electric Aluminum Wheel Front Axle 5 Double Spokes 20 Inch 8.0x20 ET 50.5 32243376
Prices incl. VAT plus shipping costs
Available, delivery time approx. 1-3 business days
- Genuine Volvo alloy wheel for the front axle of the XC40 Pure Electric
- Expressive 5-double-spoke design in 20 inches
- Recommended tire size 235/45 R20 100V XL VOL
Add your personal touch to your Volvo XC40 Pure Electric with original Volvo alloy wheels and customize the look of your vehicle to suit your preferences. The expressive 5-double-spoke design in 20 inches gives the Volvo XC40 Pure Electric a dynamic and sporty look, while blending seamlessly with the exterior design of the XC40. Volvo recommends the following tire size for these 20-inch alloy wheels: 235/45 R 20 100 V XL VOL.
In the Volvo manufacturer certificates, you will find all approved wheel/tire combinations for your Volvo XC40.
Suitable for:
- XC40 (from 2021)
- Pure Electric only
Note:
- When changing to a new tire size, new software must be loaded to adjust the speedometer and steering gear to the new tire size.
| Model: | XC40 / EX40 |
| Engine code: | Pure Electric |
| Transmission: | All transmissions |
| Driver position: | All driver positions |
| Wheel size: | 8,0 x 20" |
| Color: | (019) Black Stone |
| Offset: | 50,5 mm |
| Position: | Front axle |
| Weight: | 14,40 kg |
Hersteller / Importeur:
Volvo Car Corporation
Unternehmenssitz: Assar Gabrielssons Väg, SE-405 31 Göteborg, Schweden
Handelsregisternummer: 556074-3089
USt.-IdNr. (SE): 556074308901

XC40

C40 / EC40, XC40 / EX40 (18-)

XC40 / EX40 (18-)

C40, S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, XC40, XC60 (18-), XC90 (16-)

V50, V70 (00-08), V70 (08-), V70XC / XC70 (01-07), XC60 (-17), XC70 (08-)

XC60 (18-)

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC (17-), XC40 (19-), XC90 (16-)

Polestar 2, C40, S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC (17-), XC40, XC60 (18-), XC90 (16-)



















