Volvo XC40 Pure Electric alloy wheel Rear Axle 5-spoke 19 inches 8.5x19 ET 56 32134537
Prices incl. VAT plus shipping costs
Available, delivery time approx. 1-3 business days
- Genuine Volvo alloy wheel for the rear axle of the XC40 Pure Electric
- Expressive 5-spoke design in 19 inches
- Recommended tire size 255/45 R19 104V XL VOL
Add your own personal touch to your Volvo XC40 Pure Electric with original Volvo alloy wheels and customize the look of your vehicle to suit your preferences. The expressive 5-spoke design in 19 inches gives the Volvo XC40 Pure Electric a dynamic and sporty look, while blending in stylishly with the exterior design of the XC40. Volvo recommends the following tire size for these 19-inch alloy wheels: 255/45 R 19 104 V XL VOL.
In the Volvo manufacturer certificates, you will find all approved wheel/tire combinations for your Volvo XC40.
Suitable for:
- XC40 (from 2021)
- Pure Electric only
Note:
- When changing to a new tire size, new software must be loaded to adjust the speedometer and steering gear to the new tire size.
| Model: | XC40 / EX40 |
| Engine code: | Pure Electric |
| Transmission: | All transmissions |
| Driver position: | All driver positions |
| Wheel size: | 8,5 x 19" |
| Color: | (019) Black Stone |
| Offset: | 56 mm |
| Position: | Rear axle |
| Weight: | 14,00 kg |
Hersteller / Importeur:
Volvo Car Corporation
Unternehmenssitz: Assar Gabrielssons Väg, SE-405 31 Göteborg, Schweden
Handelsregisternummer: 556074-3089
USt.-IdNr. (SE): 556074308901

C40 / EC40, XC40 / EX40 (18-)

S90 (17-), V90 (17-), V90CC, XC60 (18-)

XC60 (18-)

XC40

C40 / EC40, EX40


















