Volvo XC40 alloy wheel 5 spokes 19 inches 7.5x19 ET 50.5 31445813
Prices incl. VAT plus shipping costs
Available, delivery time approx. 1-3 business days
- Genuine Volvo alloy wheel
- Elegant 5-spoke design in 19 inches
- Recommended tire size 235/50 R19 103V XL VOL
Add your own personal touch to your Volvo XC40 with original Volvo alloy wheels and customize the look of your car to suit your preferences. The elegant 5-double-spoke design in 19 inches gives the Volvo XC40 a robust and sophisticated look, blending seamlessly with the exterior design of the XC40. Volvo recommends the following tire size for this 19-inch alloy wheel: 235/50 R 19 103 V XL VOL.
In the Volvo manufacturer certificates, you will find all approved wheel/tire combinations for your Volvo XC40.
Suitable for:
- XC40 (from 2018)
- Excluding Pure Electric
Note:
When changing to a new tire size, new software must be loaded to adjust the speedometer and steering gear to the new tire size.
| Model: | XC40 / EX40 |
| Engine code: | All engines except Pure Electric |
| Transmission: | All transmissions |
| Driver position: | All driver positions |
| Wheel size: | 7,5 x 19" |
| Color: | (019) Black Stone |
| Offset: | 50,5 mm |
| Compatible with snow chains: | No |
| Weight: | 15,90 kg |
Hersteller / Importeur:
Volvo Car Corporation
Unternehmenssitz: Assar Gabrielssons Väg, SE-405 31 Göteborg, Schweden
Handelsregisternummer: 556074-3089
USt.-IdNr. (SE): 556074308901

S60 (19-), V60 (19-)

C40 / EC40, XC40 / EX40 (18-)

XC60 (ab 2018), C40 / EC40 (ab 2023), S60 (ab 2024), V60 (ab 2024), V60 CC (ab 2024), XC40/EX40 (ab 2026)

C40 / EC40, XC40 / EX40 (18-)

S60 (19-), V60 (19-)

C30, C70 (06-), S40 (04-), V40 (13-), V40CC

S90 (17-), V90 (17-)

XC40 / EX40 (18-)

Polestar 1, Polestar 2, S60 (11-18), S60 (19-), S60CC, S80 (07-), S90 (17-), V60 (-18), V60 (19-), V60CC (-18), V60CC (19-), V70 (08-), V90 (17-), V90CC, XC40, XC60 (-17), XC60 (18-), XC70 (08-), XC90 (16-)

V60CC (19-), V90CC, XC60 (18-)

S90 (17-), V90 (17-)



















