Volvo XC40 alloy wheel 5 spokes 18 inches 7.5x18 ET 50.5 31471553
Prices incl. VAT plus shipping costs
Available, delivery time approx. 1-3 business days
- Genuine Volvo alloy wheel
- Robust 5-spoke design in 18 inches
- Recommended tire size 235/55 R18 100V SL VOL
Add your own personal touch to your Volvo XC40 with original Volvo alloy wheels and customize the look of your car to suit your preferences. The powerful 5-spoke design in 18 inches gives the Volvo XC40 a robust, attractive look and blends in stylishly with the exterior design of the XC40. Volvo recommends the following tire size for these 18-inch alloy wheels: 235/55 R 18 100 V SL VOL.
In the Volvo manufacturer certificates, you will find all approved wheel/tire combinations for your Volvo XC40.
Suitable for:
- XC40 (2018-2023)
- Without Recharge
- Not suitable for 18" brakes
Note:
- When changing to a new tire size, new software must be loaded to adjust the speedometer and steering gear to the new tire size.
| Model: | XC40 / EX40 |
| Engine code: | All engines except Recharge |
| Transmission: | All transmissions |
| Driver position: | All driver positions |
| Wheel size: | 7,5 x 18" |
| Color: | (965) Silver |
| Offset: | 50,5 mm |
| Compatible with snow chains: | Yes |
| Weight: | 13,50 kg |
Hersteller / Importeur:
Volvo Car Corporation
Unternehmenssitz: Assar Gabrielssons Väg, SE-405 31 Göteborg, Schweden
Handelsregisternummer: 556074-3089
USt.-IdNr. (SE): 556074308901

XC40

C40 / EC40, XC40 / EX40 (18-)

S60 (19-), V60 (19-)

S60 (19-), V60 (19-), V60CC (19-), XC60 (18-)

XC40 / EX40 (18-)

S60 (11-18), S60CC, V60 (-18), V60CC (-18), XC60 (-17)

EC40, EX40

Polestar 2, C40, S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, XC40, XC90 (16-)

S90 (17-), V90 (17-), V90CC, XC60 (18-)

XC60 (18-)

V60CC (19-), V90CC, XC60 (18-)



































