Volvo XC40 alloy wheel 5 double spokes R-Design 20 inches 8.0x20 ET 50.5 31471558
Prices incl. VAT plus shipping costs
Available, delivery time approx. 1-3 business days
- Genuine Volvo alloy wheel
- Sporty 5-double-spoke design in 20 inches
- Recommended tire size 245/45 R20
Add your own personal touch to your Volvo XC40 with original Volvo alloy wheels and customize the look of your car to suit your preferences. The powerful 5-double-spoke design in 20 inches gives the Volvo XC40 a sporty, attractive look and blends in stylishly with the exterior design of the XC40. Volvo recommends the following tire size for these 20-inch alloy wheels: 245/45 R 20.
In the Volvo manufacturer certificates, you will find all approved wheel/tire combinations for your Volvo XC40.
Suitable for:
- XC40 (from 2018) without Pure Electric
Note:
- When changing to a new tire size, new software must be loaded to adjust the speedometer and steering gear to the new tire size.
| Model: | XC40 / EX40 |
| Engine code: | All engines except Pure Electric |
| Transmission: | All transmissions |
| Driver position: | All driver positions |
| Wheel size: | 8,0 x 20" |
| Color: | (968) Diamond Cut/Matt Black |
| Offset: | 50,5 mm |
| Compatible with snow chains: | No |
| Weight: | 14,80 kg |
Hersteller / Importeur:
Volvo Car Corporation
Unternehmenssitz: Assar Gabrielssons Väg, SE-405 31 Göteborg, Schweden
Handelsregisternummer: 556074-3089
USt.-IdNr. (SE): 556074308901

C40 / EC40, XC40 / EX40 (18-)

C40 / EC40, XC40 / EX40 (18-)

XC40 / EX40 (18-)

EC40, EX40

XC90 (16-)

S90 (17-), V90 (17-), V90CC, XC60 (18-)

XC60 (18-)

XC60 (ab 2018), C40 / EC40 (ab 2023), S60 (ab 2024), V60 (ab 2024), V60 CC (ab 2024), XC40/EX40 (ab 2026)

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), C40 / EC40, XC40 / EX40, XC60 (18-), XC60 (16-)

S60 (19-), V60 (19-)

C40 / EC40, S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, XC40 / EX40, XC60 (18-), XC90 (16-), EX90

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, C40 / EC40, XC40 / EX40, XC60 (18-), XC90 (16-)

C40, S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, XC40, XC60 (18-), XC90 (16-)

850, 960, C30, C70 (06-), C70 Cabrio (-05), C70 Coupe (-02), Polestar 1 (20-), S40 (-04), S40 (04-), S60 (-09), S60 (11-18), S60 (19-), S60CC, S70, S80 (-06), S80 (07-), S90 (-98), S90 (17-), V40 (-04), V40 (13-), V40CC, V50, V60 (-18), V60 (19-), V60 CC (-18), V60 CC (19-), V70 (-00), V70 (00-08), V70 (08-), V70 XC (01-) / XC70 (-07), V70XC (-00), V90 (-98), V90 (17-), V90CC, XC40, XC60 (-17), XC60 (18-), XC70 (08-), XC90 (03-), XC90 (16-)

C40, S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, XC40, XC60 (18-), XC90 (16-), EX30, EX60, EX60CC, EX90

S90 (17-), V90 (17-), V90CC, XC60 (18-)

XC90 (16-)

S60 (19-), S90 (17-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, XC40, XC60 (18-)
Pfand

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V90 (17-), C40, XC40, XC60 (18-), XC90 (16-), ES90, EX30, EX90





























































