Volvo XC40 alloy wheel 5 double spokes R-Design 19 inches 7.5x19 ET 50.5
Prices incl. VAT plus shipping costs
Available, delivery time approx. 1-3 business days
- Genuine Volvo XC40 alloy wheel
- Sporty 5-double-spoke design in 19 inches
- Recommended tire size 235/50 R19
Add your own personal touch to your Volvo XC40 with original Volvo alloy wheels and customize the look of your car to suit your preferences. The powerful 5-double-spoke design in 19 inches gives your Volvo XC40 a robust, attractive look and blends in stylishly with the exterior design of the XC40. Volvo recommends the following tire size for this 19-inch alloy wheel: 235/50 R 19.
In the Volvo manufacturer certificates, you will find all approved wheel/tire combinations for your Volvo XC40.
Suitable for:
- XC40 (from 2020)
- Excluding Pure Electric
Note:
- When changing to a new tire size, new software must be loaded to adjust the speedometer and steering gear to the new tire size.
| Model: | XC40 / EX40 |
| Engine code: | All engines except Pure Electric |
| Transmission: | All transmissions |
| Driver position: | All driver positions |
| Wheel size: | 7,5 x 19" |
| Color: | (968) Diamond Cut/Matt Black |
| Offset: | 50,5 mm |
| Compatible with snow chains: | No |
| Weight: | 13,90 kg |
Hersteller / Importeur:
Volvo Car Corporation
Unternehmenssitz: Assar Gabrielssons Väg, SE-405 31 Göteborg, Schweden
Handelsregisternummer: 556074-3089
USt.-IdNr. (SE): 556074308901

XC60 (18-)

XC40

XC40, XC60 (18-)

C40 / EC40, EX40

C40, S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, XC40, XC60 (18-), XC90 (16-), EX30, EX60, EX60CC, EX90

V60CC (19-), V90CC, XC60 (18-)

Polestar 2, C40, S60 (11-18), S60CC, S60 (19-), S80 (07-), S90 (17-), V40 (13-), V40CC, V60 (-18), V60CC (-18), V60 (19-), V60CC (19-), V70 (08-), V90 (17-), V90CC, XC40, XC60 (-17), XC60 (18-), XC70 (08-), XC90 (03-), XC90 (16-), EX30, EX60, EX60CC, EX90

S60 (19-), V60 (19-), XC40 / EX40

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, XC40 / EX40, XC60 (18-), XC90 (16-)

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, C40 / EC40, XC40 / EX40, XC60 (18-), XC90 (16-), ES90, EX90

S60 (19-), V60 (19-)

XC90 (ab 2023), XC60 (ab 2020), XC40 (ab 2021), EX40 (ab 2025), EC40 (ab 2025), C40 (ab 2022), V90 (ab 2022), V90 CC (ab 2022), V60 (ab 2023), V60 CC (ab 2023), S90 (ab 2022)

S60 (19-), V60 (19-)

C40 / EC40, XC40 / EX40 (18-)

XC40

XC60 (18-)

Polestar 2, S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, C40, XC40, XC60 (18-), XC90 (16-), EX30

S90 (17-), V90 (17-), V90CC, XC60 (18-)

V90CC

XC60 (18-)

XC60 (18-)

XC90 (16-)

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V90 (17-), XC40, XC60 (18-), XC90 (16-), ES90, EX30, EX90

C30, S60 (19-), V40 (13-), V40CC, V60 (19-), V60CC (19-), XC40, XC60 (18-), XC90 (16-)
















































