Volvo alloy wheel 5 double spokes 18 inches 7.5x18 ET 52.5 32209452
Prices incl. VAT plus shipping costs
Available, delivery time approx. 1-3 business days
- Genuine Volvo alloy wheel 32209452
- Sporty 5-double-spoke design in 18 inches
- Recommended tire size 235/60 R18 107V XL VOL
Give your Volvo a personal touch with original Volvo alloy wheels and customize the look of your car to suit your preferences. The expressive 5-double-spoke design in 18 inches gives your Volvo a powerful and robust look, while blending in stylishly with the exterior design of the car. Volvo recommends the following tire size for this 18-inch alloy wheel: 235/60 R 18 107 V XL VOL.
In the Volvo manufacturer certificates, you will find all approved wheel/tire combinations for your Volvo.
Suitable for:
- S90 (from 2017)
- V90 (from 2017)
- V90 Cross Country (from 2017)
- XC60 (from 2018)
Note:
When changing to a new tire size, new software must be loaded to adjust the speedometer and steering gear to the new tire size.
| Model: | S90 (17-), V90 (17-), V90 Cross Country, XC60 (18-) |
| Engine code: | All engines |
| Transmission: | All transmissions |
| Driver position: | All driver positions |
| Wheel size: | 7,5 x 18" |
| Color: | (019) Black Stone |
| Offset: | 50,5 mm |
| Weight: | 13,50 kg |
Hersteller / Importeur:
Volvo Car Corporation
Unternehmenssitz: Assar Gabrielssons Väg, SE-405 31 Göteborg, Schweden
Handelsregisternummer: 556074-3089
USt.-IdNr. (SE): 556074308901

V60CC (19-), V90CC, XC60 (18-)

XC60 (18-)

XC60 (18-)

S90 (17-), V90 (17-)

S60 (-09), S80 (-06), V70 (00-08), V70XC / XC70 (01-07)

XC60 (18-)

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, XC40 / EX40, XC60 (18-), XC90 (16-)

XC60 (18-)

S60 (19-), V60 (19-)

S60 (19-), V60 (19-)

XC90 (ab 2023), XC60 (ab 2020), XC40 (ab 2021), EX40 (ab 2025), EC40 (ab 2025), C40 (ab 2022), V90 (ab 2022), V90 CC (ab 2022), V60 (ab 2023), V60 CC (ab 2023), S90 (ab 2022)

S60 (19-), V60 (19-)

XC60 (18-)

XC60 (18-)

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, C40 / EC40, XC40 / EX40, XC60 (18-), XC90 (16-)

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, XC60 (18-), XC90 (16-)

S60 (19-), S90 (17-), V60 (19-), V60CC (19-), V90 (17-), V90CC, XC60 (18-)

XC90 (16-)

V90CC

S90 (17-)

XC60 (18-)

S60 (11-18), S60CC, S80 (07-), V40 (13-), V40CC, V60 (-18), V60CC (-18), V70 (08-), XC40, XC60 (-17), XC70 (08-)
Pfand

























































